Travní koberce - zakládaní a údržba trávníků - sportovní i okrasné trávníky - automatické závlahové systémy - retenční systémy

slideshow 1 slideshow 2 slideshow 4 slideshow 4

Jste zde

Vertikutace

Vertikutace znamená prořezávání trávníku.
Používá se na odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a zároveň na prořezání vrchní vrstvy půdy. Tím se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění trav. Zároveň dochází i k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak zmlazuje. Vertikutace omezuje i růst dvouděložných plevelů, zejména těch s listovými růžicemi.
 
Provádí se na jaře (na přelomu března/dubna) nebo na podzim (na přelomu srpna/září). Půda by měla být při vertikutaci suchá (z mokré půdy by se tráva vytrhávala), ale ne přeschlá (kvůli prašnosti).
 
Celý článek na wiki je zcela správně až na technologický postup. Během naší praxe jsme našli způsob, který zaručuje dokonalý prořez, sběr staré trávy a plstě, takže váš trávník po našem zásahu bude vypadat jak fotbalové hřiště. To co je na celé práci nejdůležitější je pracovní profesionální stroj.
 
Ruční vertikutátor Rink S510
Profi vedený vertikutátor - skarifikátor určený na vertikální prořez drnu, provzdušnění a odstranění plsti v trávnících zahrad i golfových greenů. Doporučujeme provádět 2x ročně, na jaře a na podzim. Po vertikutaci se výrazně zvýší vsakování vody do kořenové zóny, čímž se posílí její růst a regenerace. Trávník je odolnější vůči chorobám a celkově se zlepší jeho kvalita.  
 
Ruční vertikutátor Ring
Ruční vertikutátor Ring
 
Zahrada po důkladné vertikutaci
Zahrada po důkladné vertikutaci